Jacek Bromski

Jacek Bromski


Szanowni Państwo,

w Polsce powstaje zdecydowanie za mało filmów realizowanych z myślą o młodej widowni. Kiedyś nasze kino dla dzieci było potęgą! Zdobywaliśmy największe laury na międzynarodowych festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji, Moskwie czy nawet dalekim kulturowo Teheranie. Powstawały tak wspaniałe filmy, jak GODZINA PĄSOWEJ RÓŻY Haliny Bielińskiej, O dwóch takich, co ukradli księżyc Jana Batorego czy Awantura o Basię Marii Kaniewskiej. Z sentymentem wspominamy sukces przygód Bolka i Lolka, które nadal są bardzo popularne na Kubie czy nawet w Etiopii.

Kilka lat temu ukazała się wydana na DVD Antologia polskiej animacji,  której pierwszy nakład został natychmiast wykupiony. W 2008 roku Andrzej Maleszka zrealizował Magiczne drzewo i tym samym przypomniał nam, że potrafimy podbić serca widzów także poza granicami naszego kraju.

Od 2004 roku Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w ramach programu Polskie Kino Młodego Widza, prezentuje nasze filmy w kraju i na całym świecie. Organizuje pokazy i warsztaty filmowe podczas kilkudziesięciu przeglądów i festiwali rocznie. Polskie filmy zawsze przyjmowane są z zainteresowaniem i życzliwością młodych widzów.

Cieszę się, że na Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! przyjeżdżają filmy z tak wielu krajów. Dzięki ich różnorodności, dzieci wzbogacają swoją wyobraźnię i poznają inne kultury.

Wszystkim Widzom życzę samych udanych seansów, a polskim twórcom filmowym - aby w roku przyszłym przywieźli do Poznania  więcej  filmów dla młodej widowni.

Jacek Bromski
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich