|
Nagrody 2010
Główną nagrodą Festiwalu są Złote Koziołki. W roku 2010 po raz pierwszy przyznają je dwa składy Jury Międzynarodowego (podzielonego na Jury Animacji oraz Jury Filmów Aktorskich), w czterech kategoriach: • dla najlepszego filmu aktorskiego dla dzieci • dla najlepszego filmu aktorskiego dla młodzieży • dla najlepszej animacji dla dzieci • dla najlepszej animacji dla młodzieży. Jury Młodzieżowe, również podzielone na dwa składy, przyznaje Nagrodę Marcina w dwóch kategoriach: • dla najlepszego filmu aktorskiego dla młodzieży • dla najlepszej animacji dla młodzieży. Jury Dziecięce, także premierowo w dwóch składach, przyznaje Nagrodę Marcinka w dwóch kategoriach: • dla najlepszego filmu aktorskiego dla dzieci • dla najlepszej animacji dla dzieci. Na Festiwalu wręczane są również nagrody specjalne: • Platynowe Koziołki• Piłkarskie Koziołki. Nagrody 28. MFFMW Ale Kino!
• Jury Międzynarodowe - filmy aktorskie
Füsun Eriksen, Monika Górska, Maciej Jakubczyk, Annabel Jankel, Vic Sarin
- ZŁOTE KOZIOŁKI dla najlepszego filmu aktorskiego dla młodzieży
- To, co najważniejsze /reż. Bruce Webb, Wielka Brytania 2009
Twórcy poruszyli tu bardzo delikatny i trudny temat, ale poradzili sobie z nim niezwykle umiejętnie: bez sentymentów, a za to z wielkim humorem. Pochwała prawdziwej przyjaźni widzianej z perspektywy młodego człowieka. Wspaniałe role młodych aktorów.
- ZŁOTE KOZIOŁKI dla najlepszego filmu aktorskiego dla dzieci
- Dzieci z Diyarbakir /reż. Miraz Bezar, Turcja/Niemcy 2009
Przejmujący film o tyranii i sprawiedliwości, uczciwy i oryginalny, z wspaniałymi rolami młodych aktorów.
- Wyróżnienie dla filmu aktorskiego dla młodzieży
- Samson i Dalila / reż. Warwick Thornton, Australia 2009
Niekonwencjonalna opowieść o miłości przekazana w sposób odważny i bezkompromisowy. Film ze wspaniałą oprawą wizualną.
- Wyróżnienie dla filmu aktorskiego dla dzieci
- Nazywam się Kalam / reż. Nila Madhab Panda, Indie 2010
Cudownie barwna i zajmująca historia chłopca, który z determinacją zmienia swój los.
- Wyróżnienie dla filmu krótkometrażowego
- Córki / reż. Chloé Zhao, Chiny/USA 2010
Przepięknie stylizowany, choć powściągliwy film na ważny społecznie temat.
• Jury Międzynarodowe - filmy animowaneAlexey Alexeev, Adriana Prodeus, Maciej Szczerbowski
- ZŁOTE KOZIOŁKI dla najlepszego filmu animowanego dla młodzieży
- Gniewny człowiek /reż. Anita Killi, Norwegia 2009
Film ten zasługuje na nagrodę ze względu na odpowiedzialność, mądrość i prawdę, z jaką przedstawia temat przemocy i poczucia winy. Ukazuje skomplikowaną ludzką psychologię w prosty i szczery sposób. Pokazuje młodym widzom, jak radzić sobie z zewnętrzną opresją, nie tylko w rodzinie. Oryginalna plastyka, będąca mieszanką technik, a także świetnie poprowadzona dramaturgia pozwalają rozmawiać z dziećmi bez fałszu i nieprotekcjonalnie.
- ZŁOTE KOZIOŁKI dla najlepszego filmu animowanego dla dzieci
- Szwedzkie klopsiki /reż. Johan Hägelbeck, Szwecja 2010
To afirmacja dziecięcej wyobraźni, która potrafi stworzyć cały wszechświat unosząc się z czegoś tak płaskiego i nudnego jak szwedzkie klopsiki - lub flaki z olejem. Chcielibyśmy szczególnie wyróżnić ten film za odwagę odkrycia czegoś wyjątkowego, bez przestrzegania zasad i konwencji. To wyraz szczególnego zrozumienia dla dziecięcej duszy - niezależnie od wieku widza.
- Wyróżnienie dla filmu animowanego
- Sekret Eleonory / reż. Dominique Monféry, Francja/Włochy 2009
Za szczególne walory edukacyjne - pokazanie, że wiedza to moc, poprzez którą można lepiej zrozumieć świat. Wyróżnienie zostaje przyznane pełnometrażowej realizacji w 3D z użyciem tradycyjnych technik rysunkowych, użytych tu na ogromną skalę. Ambitny, imponujący film jest ukłonem w stronę literatury za pomocą najnowszych narzędzi komputerowych.
• Jury Młodych - filmy aktorskieAlina Grzegorzewska, Mikołaj Wojciech Pietraszewski, Krzysztof Świrek, Jagoda Tłok
- NAGRODA MARCINA dla najlepszego filmu aktorskiego dla młodzieży
- To, co najważniejsze /reż. Bruce Webb, Wielka Brytania 2009
Dla lekkiej, ale niebanalnej opowieści o tym, co najważniejsze.
• Jury Młodych - filmy animowaneJakub Depczyński, Anna Malinowska, Natalia Nowak
- NAGRODA MARCINA dla najlepszego filmu animowanego dla młodzieży
- Danny Boy /reż. Marek Skrobecki, Polska 2010
Oryginalna animacja, przewrotnie opowiadająca o współczesnych konfliktach między jednostką a społeczeństwem, o wyborze między własną drogą a realizowaniem obowiązujących wzorców. Zadziwiająco bogata treść zawarta w krótkiej, uniwersalnej przypowieści.
• Jury Dziecięce - filmy aktorskieOlga Briks, Michalina Nowacka, Agnieszka Piechocka, Iga Potok, Joanna Sowińska, Ewelina Szuma, Paulina Tetlak
- NAGRODA MARCINKA dla najlepszego filmu aktorskiego dla dzieci
- Dzieci z Diyarbakir /reż. Miraz Bezar, Turcja/Niemcy 2009
Nagrodę Marcinka przyznajemy filmowi, który zaskoczył nas swoją nieprzewidywalnością, zszokował i poruszył. Ta nieprzesłodzona opowieść ukazuje wiele ważnych i trudnych problemów, takich jak osierocenie, bieda dzieci zmuszająca je do pracy, i to nie zawsze uczciwej.
- Wyróżnienie dla filmu aktorskiego dla dzieci
- Patyk / reż. Åsleik Engmark, Norwegia 2009
Pełna humoru i wzruszeń historia małego chłopca i jego rodziny, która zadowoli zarówno młodszych, jak i starszych. Film zaskakujący i magiczny, z przesłaniem: nigdy się nie poddawaj!
• Jury Dziecięce - filmy animowaneJulian Bachur, Malwina Bleja, Gabriela Franas, Norbert Gała, Tymoteusz Górski, Magdalena Kapitańczyk, Laura Kaźmierczak, Natalia Kotkowska, Michał Malinowski, Karolina Wojtaszak
- NAGRODA MARCINKA dla najlepszego filmu animowanego dla dzieci
- Sekret Eleonory /reż. Dominique Monféry, Francja/Włochy 2009
• Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich
- dla najlepszego polskiego filmu animowanego wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi
- Szalony zegar /reż. Leszek Gałysz, Polska 2009
Chcielibyśmy nagrodzić niezwykłą oryginalność plastyki i sposobu opowiadania, które znajdują tu idealne połączenie. Narracja prowadzona jest na wielu poziomach, z wielką świadomością gatunków i konwencji oraz wyrafinowaniem estetycznym. Film ten uczy nas, jak oglądać filmy i jak czytać historie/opowieści. Erudycja twórców sprawia, że "Szalony zegar" może być wprowadzeniem do teorii filmu - dla dzieci.
- dla najlepszego filmu dla dzieci wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi
- Chłopiec, który szukał duszy /reż. Hawa Essuman, Kenia/Niemcy 2010
Dynamiczna opowieść o dorastaniu, osadzona w trudnej rzeczywistości, z powodzeniem łącząca starą ludową tradycję z wyzwaniami współczesności.
• PLATYNOWE KOZIOŁKI przyznano:
- TV Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu - za trzydzieści lat pracy, której efektem są piękne filmy, zachwycające dzieci w Polsce i na całym świecie;
- filmowi Magiczne drzewo w reżyserii Andrzeja Maleszki - dziełu, które zdobywa od chwili premiery laury na tak wielu festiwalach, że stało się najczęściej nagradzaną i najbardziej docenioną polską fabułą na świecie w ostatnich latach;
- Václavowi Vorlíčkowi, wybitnemu reżyserowi z Czech, w osiemdziesiąte urodziny, za dorobek filmowy dla najmłodszych, obejmujący między innymi telewizyjną Arabellę, kultowy serial, dla którego tysiące polskich dzieci włączały telewizory w poszukiwaniu śmiechu i magii, których, w czasach jego pierwszych emisji, tak bardzo brakowało za oknami.
• PIŁKARSKIE KOZIOŁKI przyznano Annie Kazejak, reżyserce filmu "Skrzydlate świnie", brawurowej i bezpretensjonalnej komedii kibicowskiej.
|