/25.02/ Pochwała Festiwalu w miesięczniku "Kino"


W lutowym wydaniu magazynu Kino ukazała się relacja Piotra Pławuszewskiego z 28. edycji festiwalu Ale Kino!. Relacja wielce pochlebna zarówno względem organizacji festiwalu, jak i, a właściwie przede wszystkim, jego treści, czyli pokazanych filmów.


Oto wybrane fragmenty z recenzji:

"Bywało tu bowiem bardzo pogodnie (jak w animowanym, pełnym barw i dynamiki Wspaniałym dniu Nilsa Skapansa z Łotwy), bardzo smutno i poruszająco zarazem (duńskie Przytul mnie Kaspara Munka, opowiedziana z wyczuciem i bez psychologicznych uproszczeń historia młodej dziewczyny, obnażonej na forum klasy przez szkolnych kolegów), jak też po prostu bezkompromisowo i bezpretensjonalnie (w pełni zasłużenie nagradzane na świecie rumuńsko-szwedzkie Jak chcę gwizdać to gwiżdżę Florina Serbana: Silviu ma zaledwie pięć dni do wyjścia z poprawczaka, sytuacja gmatwa się jednak, gdy dochodzą do niego niepokojące wieści z rodzinnego domu)."

"(...) nic z cukierkowatości (...) w tygodniu wypełnionym projekcjami. Począwszy od porannych seansów, przeznaczonych najczęściej dla odbiorcy najmłodszego, a skończywszy na pokazach zamykających każdy kolejny dzień imprezy, niemal bez wyjątku obcowało się z kinem (...) prawdomównym, czasem dającym wytchnienie, ale też nieskorym do ucieczki od tematów drażliwych, bolesnych, prezentowanych jednak w formie, która nie ma nic wspólnego z nachalną dydaktyką czy poetyką surowego reportażu."

"Zerkając czasami w trakcie projekcji na napięte od emocji twarze widzów, których nogi były jeszcze za krótkie, by dosięgnąć ziemi, umacniałem się w przeświadczeniu o szczególnym rodzaju odpowiedzialności, jaką biorą na siebie organizatorzy poznańskiej imprezy. Za ich szczególne osiągnięcie uznałbym wykreowanie atmosfery, w której było miejsce na krzepiąco-gorzkie odcienie świata, losu, fantazji czy mądrości. Wstępu zabroniono szeroko pojętej głupocie. Znakomita decyzja."

Za wyrazy uznania bardzo dziękujemy. Festiwal organizujemy z pasją, a jego jakość jest dla nas sprawą kluczową. Mamy nadzieję, że na uznanie zasłuży każda kolejna edycja imprezy - to wszystko robimy dla Was, naszych widzów!