» O filmach  » Gimnazjum  » Nowe życie 

Francja, Korea 2009
Reżyseria: Ounie Lecomte
92 min
od 12 lat

Mała Koreanka Jinhee została oddana przez ojca do domu dziecka, ale wierzy, że on po nią wróci. Nie chce grzecznie współpracować z siostrami zakonnymi, które prowadzą zakład. Buntuje się i zmniejsza swe szanse na adopcję przez amerykańskich lub europejskich rodziców. Kolejne koleżanki opuszczają mury zakładu, więc Jinhee musi dokonać wyboru. Czy można wymazać z pamięci obrazy szczęśliwych chwil i zacząć zupełnie nowe życie?

Historia Jinhee jest poruszająca i dzisiaj chyba już niemożliwa. Ojciec pozbywa się córki w 1975 roku. Dziewczynka żyje nadzieją, że wróci do domu. Prosi dyrektora, by odnalazł ojca, ale pod wskazanym przez nią adresem mieszkają już inni ludzie. Z rozmowy z lekarzem dowiadujemy się, że mężczyzna sprowadził nową żonę z dzieckiem i że małą Jinhee obwiniono o skaleczenie malucha. Czy dlatego bohaterka znalazła się u sióstr? A może przyczyną była bieda, gdyż doktor sugeruje, że ojcu zależy na tym, by córka żyła w lepszym domu. Niejasne i niezrozumiałe do końca motywy postępowania rodzica potęgują grozę sytuacji, w której znalazła się Jinhee. Jej bunt jest na miarę jej lat; nie je tortu, niszczy lalkę. Jej bezradność widać wyraźnie w scenie, kiedy zakonnice otwierają bramę i pozwalają dziewczynce odejść. Jinhee szybko się uczy. Patrząc na los swych koleżanek Sookhee i Yeshin, instynktownie rozumie brutalny mechanizm adopcyjnego interesu. Nieudane samobójstwo Yeshin i jej późniejsza samokrytyka to obraz łamania ludzkiej godności i zniewolenia. Symbolicznego wymiaru nabierają sceny pogrzebu ptaszka. Dlaczego bohaterka wykopała go z powrotem? Dlaczego Jinhee zakopała się w swoim grobie? Film zaczyna się piosenką pożegnania, która powtórzona jest jeszcze parę razy. "Nigdy nie będziesz wiedzieć, jak bardzo cię kocham" - jakże smutno brzmią te słowa w kontekście całej historii. Współbrzmi z nimi biblijny werset, który pada w trakcie mszy w kościele: "Panie, czemuś mnie opuścił?". Wyjazd do USA jedynej przyjaciółki uświadamia Jinhee, że i ona sama musi zadbać o swój los. Leci samolotem do Paryża i wspomina chwile, gdy jechała z ojcem na rowerze. Na lotnisku czekają nowi rodzice. A na widzów patrzy z ekranu smutna Jinhee.

Przed pójściem do kina na ten film uczniowie mogą poszukać i uporządkować informacje na temat różnych domów dziecka w Polsce. Ilu jest w nich wychowanków? Ilu z nich ma biologicznych rodziców? Czym jest zjawisko społecznego sieroctwa?

Daty seansów:

  • 12 grudnia, godz. 17.00, Multikino Stary Browar