» O filmach  » Gimnazjum  » Chłopiec, który szukał duszy 
Reżyseria: Hawa Essuman
60 min
od 12 lat, dla klas 6 SP i 1-3 Gim.

Ojcu Abili duch odbiera wolę i duszę. Chłopiec wraz z przyjaciółką Shiku dociera do szamanki Nyawawa. Dowiaduje się, że, aby uratować ojca, musi w ciągu 24 godzin wykonać 7 trudnych zadań. Czy jest to możliwe?

W tym przypadku określenie miejsca akcji jest istotne do dalszej analizy. Afrykański slums w Soweto to mikrokosmos, świat obcy europejskiemu nastolatkowi. A przecież ludzie, którzy tam żyją i pracują, niczym szczególnym się od nas nie różnią. Może jedynie wiara w demony, które zabierają duszę, jest odmienna, ale czy rzeczywiście? A nasze egzorcyzmy, by wypędzić diabła z ciała opętanego? Abila musi przejść przez labirynt, by dotrzeć do szamanki. Jedna jej noga to kopyto... Uczniowie mogą wspólnie spisać 7 zadań, które ma wykonać chłopak, dzięki temu łatwo im będzie odtworzyć i uporządkować fabułę filmu. Jak Abila użył rozumu, by uratować komuś życie? Jaką odbył podróż w nieznane, by zrozumieć różnice? Czy łatwo pomóc grzesznikowi w kłopocie bez osądzania go? W jaki sposób przełamał strach i zmierzył się z monstrualnym wężem? Nim minie dzień i noc młody Afrykańczyk wypełni swoją misję. Okazuje się, że codzienne zwyczajne wydarzenia mają swój głęboki sens. Niemiecko - kenijski obraz w mądry sposób uczy, by dostrzegać prawdę o naszym życiu głębiej niż na powierzchni zdarzeń, a przede wszystkim tego, że warto żyć uczciwie i w zgodzie z etycznymi zasadami. Bezcenna też jest pomoc wiernego przyjaciela. W którym momencie Abila i Shiku się pokłócili? Kto z nich miał rację i dlaczego? Jaki ciąg dalszy ich przyjaźni sugeruje scena w kościele?

Film powstał jako projekt niemieckich i kenijskich filmowców w slumsie Nairobi zwanym Kibera. Warto kilka minut po ostatnim ujęciu fabuły popatrzeć jeszcze na zdjęcia z planu, które towarzyszą napisom. O czym świadczą te dokumentalne fragmenty? Można sformułować cele, które towarzyszyły realizacji projektu. Warto wyjść z kina z jeszcze jedną refleksją na temat międzynarodowej solidarności i współpracy i z przekonaniem, że trzeba włożyć wiele trudu, by powstał piękny i mądry film.

Daty seansów:

  • 7 grudnia, godz. 12.30, Multikino 51
  • 9 grudnia, godz.17.00, Multikino Stary Browar