» O filmach  » Liceum  » Błogosławione 

Australia 2009
Reżyseria: Ana Kokkinos
113 min
od 16 lat

Film przedstawia 24 godziny z życia siedmiorga dzieci i pięciu matek. Każde z dzieci fizycznie lub duchowo uwalnia się od swojej matki. Błąkają się po ulicach - 14-latek, który uciekł z domu i jego młodsza siostra szukająca pomocy; dziewczyny, które próbują kradzieży w sklepie; wykorzystywany seksualnie nastolatek. Równie zagubione zyciowo matki czekają na powrót swych dzieci. Ale czy wszystkie odnajdą drogę do domu?

Australijski film ma interesującą kompozycję. Najpierw bohaterami są dzieci. Widzimy, jak po kolei każde z nich chce uciec od rodziny. Daniel zabiera matce pieniądze, włamuje się do domu staruszki. "Nie uderzysz mnie, jesteś dobry" - mówi napadnięta. Przypadkowe spotkanie z nieznajomą sprawia, że chłopak odblokowuje się. Wyznaje, że matka jest suką, na co staruszka ripostuje: "Ale ona cię kocha, ty ją też, powiedz jej to po prostu. Czy jesteś już na to za stary?". Chwila szczerego zbliżenia kończy się brutalnym odepchnięciem właścicielki domu; Daniel ucieka przekonany, że ją zabił. Sceny z jego udziałem przeplatają się z wątkami innych bohaterów. Wszystkie łączy jeden temat - zmarnowane dzieciństwo, niemożność porozumienia się z dorosłymi. Orton uciekł z domu i bez skutku próbuje obronić młodszą siostrę przed molestowaniem jej przez ojczyma. Katrina i Trisha bawią się w złodziejki. Złapane przez policję nie chcą powiedzieć, kim są, gdzie mieszkają. Katrina opowiadając historię o niani, mówi w gruncie rzeczy o własnej matce. Czarnoskóry James przypomina sobie, jak matka Aborygenka zostawiła go u białej kobiety. Różne wątki bardzo precyzyjnie splatają się w misterną sieć. W kostnicy przechodzą obok siebie matka Artura i Trishy oraz matka Ortona i Stacy. Nie znają się, ale widzowie świetnie wiedzą, co wydarzyło się w ich życiu w ciągu ostatnich 24 godzin i wcześniej.

Druga część filmu poświęcona jest matkom. Oglądamy nagle te same sceny, ale bogatsze o informacje związane z życiem dorosłych. Musimy zweryfikować nasze wyobrażenia dotyczące dzieci. Nie wszystkie ich oskarżenia wydają się stuprocentowo słuszne, ujawniają się sprawy, o których dzieci nie mają pojęcia, poznajemy okoliczności łagodzące. Życie matek też jest przegrane i stracone. Jedna z nich nie może wyrwać się z nałogu hazardu, inna nie chce pogodzić się z faktem, że młodość bezpowrotnie odeszła. Rhonda, matka Daniela i Stacy, przekonuje urzędniczkę opieki społecznej, że "te dzieci to moje błogosławieństwo". Dlaczego więc pozbawiono ja praw rodzicielskich? Dzieci i matki - błogosławione czy przeklęte? Czy jest już za późno, by naprawić błędy i jeszcze raz spróbowac odbudować miłość między nimi? Katrina i jej matka krzyczą do siebie, że się nienawidzą. Daniel połknął tabletki i chce umrzeć w łóżku swojej matki, a na pożegnanie zostawił kartkę "Kocham cię, mamo". Smutny i prawdziwy film o zagubionej miłości, bez łatwych uogólnień i uproszczeń zmierza jak w antycznej tragedii do katastrofy. Przejmująca muzyka Cezarego Skubiszewskiego znakomicie uzupełnia ten australijski obraz.

Daty seansów:

  • 9 grudnia, godz.19.30, Multikino Stary Browar
  • 11 grudnia, godz.19.30, Multikino Stary Browar